07 - Zámecký park, francouzská část

Zámecký park v Dolních Počernicích lze pomyslně i fyzicky rozdělit na anglickou část, francouzskou část a prostor bývalé zámecké štěpnice, zvaný též Počernická zahrada.

Celý záměr rehabilitace zámeckého parku vznikl na počátku nového milénia, a postupně byl realizován. Pro jeho poslední, francouzskou část, byla zpracována projektová dokumentace v roce 2017 společností REINVEST spol. s.r.o. a hlavním dodavatelem akce byla společnost INGBAU CZ s.r.o. Původně značně zanedbaná část, byla obnovena ve druhé polovině 80. let minulého století. V tomto období měl počernický zámecký park nést jméno Jiřího Františka Chaloupeckého, zakladatele Federace dělnických tělocvičných jednot (FDTJ, založena v roce 1921). Z politických důvodů však k tomuto přejmenování nedošlo. V letech 1987 – 2001 v zámeckém parku zanechala své nesmazatelné stopy skupina umělců s názvem „Tvrdohlaví“, kterou do Dolních Počernic přivedl Ing. Jan Mayer, který sám zpracoval pro Dolní Počernice několik zajímavých architektonických studií a projektů. Za všechny můžeme jmenovat architektonickou studii rekreačního Parku U Čeňku, podle které je již realizovaná značná část parkové plochy. V zámeckém parku v Dolních Počernicích zanechala svou uměleckou stopu řada tvůrců ze skupiny Tvrdohlaví - František Skála, Ivan Exner, Petr Václavek, Roman Talský a další.

Průběh projektových prací i realizace celkové obnovy francouzské části parku byl komplikovaný, nejen díky jejímu rozsahu, ale také důrazu na kvalitní provedení a včasnou realizaci. Na základě původní studie „Rehabilitace zámeckého parku v Dolních Počernicích“, vypracované Ing. arch. Magdalenou Dandovou (2002), došlo ke zpracování nové projektové dokumentace – společnost REINVEST, spol. s.r.o. (2016). Nová projektová dokumentace přinesla kompletní přeměnu cestní sítě, v prostoru byly navrženy nové stavební prvky a nově byla pojata i výsadba zeleně. Velké problémy přinášely sesuvy zeminy v okolí vodotečí. V důsledku toho musely být provedeny změny při zakládání mostků a stabilizace koryta vodoteče. Velkou diskusí s orgány památkové péče prošlo rozhodnutí o budoucí podobě mostků. Nakonec bylo rozhodnuto, že budou ponechány původní mostky vytvořené umělci ze skupiny Tvrdohlaví, a mostky pouze projdou kompletní rekonstrukcí. Zásadně byl upraven i prostor v okolí zámecké oranžerie. Úprava respektovala požadavky orgánů památkové ochrany a přítomnost mateřské školy, která v oranžerii dlouhodobě působí. Velkou zásluhu na umístění dalších, architektonicky zajímavých stavebních prvků (gloriet, pergoly, betonové zídky a umělecky zpracované kvádry apod.), měla Ing. arch. Jitka Jadrníčková.

V průběhu stavby došlo i k několika změnám, které se týkaly kácení stromů. Na přání vedení městské části Praha-Dolní Počernice, a po odsouhlasení orgánů památkové péče, byly některé stromy, navržené k odstranění, ponechány. Jiné musely být z bezpečnostních důvodů odstraněny. Potíže nastaly i se zajištěním dostatečného množství vody pro umělou zálivku parku, fontánu a bylinkovou zahrádku. I tento problém byl nakonec vyřešen.

Na financování stavby se podílel Magistrát hlavního města Prahy a městská část Praha – Dolní Počernice. Celkové náklady přesáhly částku 40 mil. Kč. Stavba byla dokončena v roce 2020. Městská část tak získala další unikátní prostor, kterým byla ukončena téměř dvacetiletá snaha vedení městské části, v čele se starostou Zbyňkem Richterem, o rehabilitaci významné přírodní a kulturní památky, kterou zámecký park v Dolních Počernicích bezesporu je.

Adresa: 
Zámecký park, francouzská část Praha - Dolní Počernice
Česká republika
50° 5' 17.6064" N, 14° 34' 39.0216" E
CZ

Mapa naučné stezky