Základní údaje o MČ

Městská část Praha-Dolní Počernice je jednou z 57 městských částí, ze kterých se skládá hl. město Praha. Území městské části Praha-Dolní Počernice je územně součástí městského obvodu Praha 9 a správního obvodu Praha 14.

MČ Praha-Dolní Počernice leží přibližně 10 km vzdušnou čarou od pomyslného středu hlavního města Prahy, její rozloha je 576 ha. Jejím významným centrem je unikátní soubor historických budov s přírodní památkou Velký počernický rybník a krásným, památkově chráněným zámeckým parkem. V posledních letech zde probíhá úspěšná realizace celkové obnovy s významným využitím možností, které se naskýtají v oblasti různých dotačních titulů, zejména strukturálních fondů Evropské unie.

Původní obec Dolní Počernice je prastarého původu, i když první písemná zmínka o obci se poprvé objevuje až v letech 1322 - 1323 (za vlády Jana Lucemburského) v přídomku jejího tehdejšího majitele Zdislava z Počernic a na Průhonicích, řečeného Kobliha. Ves se stala součástí hl. města Prahy v roce 1974.

MČ Praha-Dolní Počernice si z hlediska občanské vybavenosti stojí velmi dobře, je plynofikována, vybavena vodovodem i kanalizací s napojením na ÚČOV. Vzhledem ke své poloze nedaleko centra Prahy, nedaleko dvou velkých nákupních zón, i vzhledem k ideální dostupnosti včetně vlakového a autobusového spojení, se stává velmi vyhledávaným místem pro kvalitní bydlení.
 


 

Znak městské části Praha – Dolní Počernice
Znak je svisle půlen. Pravou stranu tvoří polovina městského znaku hl. m. Prahy, která zdůrazňuje, že dolní Počernice jsou součástí hlavního města.

Levá strana je horizontálně rozdělena. V horní části je na zlatém podkladě lipová ratolest, symbol dolnopočernických zelených ploch. V dolní části na černém podkladě zlatý kapr, jenž je symbolem našich vodních ploch a zejména té nejrozsáhlejší – Velkého počernického rybníka, který je také největším pražským rybníkem. Levé dolní pole znaku má černý „počerněný“ podklad.

Prapor městské části Praha – Dolní Počernice

Prapor tvoří tři pole - černé, zelené a zlaté.

Základní data

Rozloha v ha576
Počet obyvatel k 1.1.20182 495
Vzdálenost od středu města10 km
Nadmořská výška - maximální265 m
Nadmořská výška - minimální220 m
Rozloha576 ha
Rok první písemné zmínky1323
Rok připojení ku Praze1974
Základní školaZŠ Dolní Počernice, Nár. hrdinů 70, http://www.zsdolnipocernice.cz/
Mateřská školaMŠ DUHA, Svatoňovická 587, http://praha-dolnipocernice.cz/materska-skola
Zdravotnictvíhttp://praha-dolnipocernice.cz/zdravotnictvi
PoštaStará obec 5, http://praha-dolnipocernice.cz/subjekt/540-ceska-posta
Bankomat- Stará obec 5 (budova pošty)
- Českobrodská 920 (supermarket BILLA)
Knihovnahttp://praha-dolnipocernice.cz/knihovna