03 - Rekultivovaná skládka

Nacházíme se v místech, která byla v minulosti součástí bývalé pískovny. Pískové podloží se nachází v blízkosti říčky Rokytky, která Dolními Počernicemi protéká. Morfologii pískovny

připomínají navršené valy, které jsou dnes zatravněné, vzniklé postupným těžením písku.

Těžba písku byla ukončena v 50. letech 20. století. Pamětníci si jistě vzpomenou na volská spřežení, která tahala vozy naložené pískem pro počernické i ostatní stavebníky. Západní část pískovny byla v minulosti zatopena, a zátopa se později rozšířila i do její východní části.

Po odtěženém písku zůstalo údolí, které bohužel vytvořilo ideální prostor pro skládkování. Toto předurčení se naplnilo a část pískovny, přilehlá k místnímu hřbitovu, začala sloužit jako skládka.

Nutno podotknout, že to od začátku byla skládka legální. Dodnes není jasné, kdo vydal, v této lokalitě, povolení ke skládkování, ale jisté je, že pod stávající parkovou plochou je ukryt materiál a stavební odpad z demolice domů starého Žižkova. Počátkem 90. let minulého století prostor využívala městská část Praha – Dolní Počernice jako mezideponii zeminy a stavebního materiálu, při budování inženýrských sítí na území městské části, zejména kanalizačního řadu. Skládka byla uzavřena závorou, ale přesto neustále docházelo k černému skládkování.

V roce 2005 inicioval starosta městské části Praha – Dolní Počernice Zbyněk Richter radikální řešení na odstranění již neudržitelné černé skládky. Po projednání situace a podpory záměru ze strany Magistrátu hlavního města Prahy byla vypracována projektová dokumentace. Projekt získal finanční podporu ze strukturálních fondů Evropské unie, v rámci 3. výzvy programu Jednotného programového dokumentu pro Cíl 2 – Praha. Skládka byla v rekordně krátké době rekultivována a přeměněna hlavním městem Praha na parkovou plochu.

Hlavním cílem projektu bylo zlepšit kvalitu životního prostředí a odstranit ekologické zátěže – černou skládku, která se nacházela v bezprostřední blízkosti přírodní rezervace V Pískovně. Oblast je nejvýznamnější ornitologickou lokalitou v Praze. Dalším cílem záměru byla ochrana mokřadních společenstev a údolních luk v povodí Rokytky.

Navržené řešení bylo inspirováno stavem před rekultivací skládky, ve kterém mělo řešené území výrazný reliéf jakýchsi písečných dun. Krajinářská úprava vytvořila nárazovou zónu mezi plánovaným rekreačním parkem „U Čeňku“ a vlastní přírodní rezervací. Nosným motivem nové parkové plochy jsou již zmíněné duny. Na západním svahu je zachován terén, spadající dolů k pastvině a nivě Rokytky, a na východní straně ke stávající louce a stezce pro koně.

Na celé ploše byla obnovena přirozená vegetace, a tím se zabránilo znehodnocení prostoru introdukovanými agresivními rostlinami. Došlo k výsadbě 310 nových stromů (dub, buk, lípa, javor) a 850 kusů keřů. Díky realizaci projektu se zvýšila rozloha sídelní vegetace, která, mimo jiné, převzala funkci prachového filtru a protihlukové bariéry. Park může být využíván jako odpočinkové a rekreační místo obyvatel Prahy. Odstraněním stále se rozšiřující skládky, a vytvořením parku s nejmenší rozhlednou v Praze, v její centrální části, byla významná přírodní lokalita zachráněna.
Celkové finanční výdaje projektu činily 8,8 mil. Kč, z toho bylo 50 % bylo hrazeno z prostředků Evropské unie. Investorem stavby bylo hlavní měst Praha.

Zpracovatel projektové dokumentace – Gabriel s.r.o. Realizátor stavby – Gabriel s.r.o.

V letech 2014–2017 se stala součástí parku geologická expozice, která vznikla za finanční pomoci grantového systému hlavního města Prahy pro oblast životního prostředí.

Adresa: 
Rekultivovaná skládka Praha - Dolní Počernice
Česká republika
50° 5' 30.5448" N, 14° 34' 31.2276" E
CZ

Mapa naučné stezky