Vážení spoluobčané, obdržel jsem informace od magistrátu v souvislosti s možným výskytem koronaviru. Myslím, že není na škodu, když se s těmito informacemi seznámíte.
Zbyněk Richter, starosta.
Vážený pane starosto,
dovolte mi, abych Vás touto cestou informovala o současném stavu možného výskytu koronaviru COVID-19 a požádala vás, abyste nepodléhali panice a hoaxům, které se v této souvislosti šíří.
Všechny relevantní informace o situaci kolem možného výskytu koronaviru jsou uvedeny na portálu bezpecnost.praha.eu, který je průběžně aktualizován. Podle posledních informací byla vyvrácena všechna podezření
o výskytu koronaviru v České republice. Odbor bezpečnosti Magistrátu hl. m. Prahy situaci neustále monitoruje a je v nepřetržitém kontaktu se složkami integrovaného záchranného systému, Hygienickou stanicí hl. m. Prahy a dalšími subjekty.
V případě, že by se situace změnila, Vás budeme neprodleně informovat.
Průběh onemocnění koronavirem se velmi podobá onemocnění klasickou chřipkou, která v drtivé většině případů také není smrtelná. Stejně jako v případě chřipky se nákaze koronavirem dá preventivně předcházet důsledným dodržováním základních hygienických pravidel, především tedy častým mytím rukou a nezdržováním se v místech s vyšší koncentrací ostatních lidí.
Chtěla bych Vás tedy požádat, abyste ve Vašich institucích tato dvě pravidla zdůraznili a, co se týče hygieny, také důsledně vyžadovali.
Jak konkrétně byste se měli chránit?
Důležité je postupovat stejně jako při klasickém respiračním onemocnění, jehož zvýšený výskyt se objevuje v každoročním chřipkovém období:
· vyhýbat se těm, kdo jsou zjevně nemocní,
· dodržovat základní hygienická pravidla,
· používat například i dezinfekci, pokud jste v kontaktu s lidmi, kteří akutními respiračními potížemi trpí,
· nezdržovat se v místech s vyšším počtem lidí,
· jedinci, kteří trpí respiračním onemocněním, by měli důsledně dodržovat pravidla respirační hygieny – tj. při kýchání a kašlání řádně užívat, nejlépe jednorázové, kapesníky, při kašlání a kýchání si zakrývat ústa paží/rukávem, nikoliv rukou (kapénky se pak mohou přenést dál),
· samozřejmě i zdravotníci sami by se měli chránit, jelikož jsou to právě oni, kteří přicházejí s pacienty nejvíce do styku.
Doporučuji, i s ohledem na zvýšený výskyt chřipkových onemocnění v tomto období:
- zvýšit frekvenci úklidu na místech s vyšší koncentrací osob,
- na toalety umístit desinfekční gely s obsahem alkoholu.
Osobně také doporučuji využít materiálů informujících o správné hygieně rukou. Na stánkách Státního zdravotního ústavu jsou materiály hned pro několik věkových skupin dětí a dospělých - http://szu.cz/tema/prevence/hygiena-rukou.
V případě potřeby je k dispozici informační telefonická linka Státního zdravotního ústavu, kam je možné se obrátit o radu v souvislosti s koronavirem. Infolinka je k dispozici denně od 9 do 21 hodin na telefonním čísle +420 724 810 106.
Co je koronavirus?
Koronavirus neboli COVID-19 je souhrnné označení pro čtyři rody virů, které způsobují onemocnění u zvířat a lidí s různým stupněm závažnosti. Název je odvozen od charakteristického uspořádání povrchových struktur lipidového obalu virů ve tvaru sluneční korony. Může způsobit běžné obtíže, jako je nachlazení, kašel, dýchací obtíže, teploty. Ale také smrtící choroby, jako je dýchací onemocnění zvané těžký akutní respirační syndrom (SARS; Severe Acute Respiratory Syndrome) či infekci MERS (Middle East Respiratory Syndrome).
Jak se koronavirus přenáší?
Koronavirus se přenáší z člověka na člověka po úzkém kontaktu, který trvá delší dobu. Jedná se o tzv. kapénkovou infekci, která je přenášena vzduchem. Zasahuje nejčastěji sliznice horních a dolních dýchacích cest.
Jaké skupiny obyvatel jsou nejohroženější?
Mezi ohrožené skupiny patří zejména senioři, dětské skupiny, chronicky nemocní či osoby s oslabenou imunitou.
Co koronavirus způsobuje za potíže?
Začátek obtíží může připomínat chřipku: je zde horečka, boleti svalů, dále kašel a následně zápal plic.
Jaká je pravděpodobnost, že se rozšíří i v Česku?
Samozřejmě se může stát, že do ČR přicestuje nemocný s tímto virem, ale nepředpokládáme, že při nastavených opatřeních by došlo k jeho plošnému šíření.
Jaké je teď riziko pro Evropu?
V posledních dnech došlo k potvrzení ohnisek a rozšíření koronaviru v severní Itálii zejména v regionech Lombardie (město Milán a jeho okolí) a Benátska/Veneto. Italská vláda ve spolupráci se zasaženými regiony přijala řadu opatření hygienického i restriktivního charakteru včetně izolace 10 zasažených obcí v Lombardii (Codogno, Castiglione d’Adda, Casalpusterlengo, Fombio, Maleo, Somaglia, Bertonico, Terranova dei Passerini, Castelgerundo e San Fiorano) a jedné v Benátsku (Vo' Eugenao).
Ministerstvo zahraničních věcí ČR vydalo doporučení českým občanům, aby se vyhnuli regionům v severní Itálii. Itálie je co do počtu nakažených třetí zemí na světě, a to po Číně a Jižní Koreji. Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček žádá občany, aby se v případě vycestování do zahraničí registrovali v systému Drozd https://drozd.mzv.cz, aby je bylo možné v případě potřeby kontaktovat.
Věřím, že se díky preventivním opatřením a také vysokým zdravotnickým i hygienickým standardům v našem městě i v celé České republice se nám podaří tuto situaci úspěšně zvládnout.
HLAVNÍ MĚSTO PRAHA
MAGISTRÁT HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY
Odbor bezpečnosti
Nám. Franze Kafky 1/16, 11000 Praha 1