Projekt POTEX – sběr použitého textilu

Rádi bychom Vás informovali o projektu POTEX – sběr použitého textilu.  V loňském roce 2021 se nám podařilo z odpadového toku odklonit 2.830.000 kg textilu a příznivě tak ovlivnit životní prostředí.

V Dolních Počernicích to bylo konkrétně 6.188 kg textilu. Určitě vás zajímá, co se se sesbíraným textilem následně děje.

Z kontejnerů je sesbírané oblečení převezeno do skladu, kde se dále zpracovává. Každý týden připravujeme oblečení na míru pro 6 organizací. Vždy jim dodáváme jen to, co v danou chvíli potřebují (např. nyní je akutní potřeba zimního oblečení). Od organizací dostáváme pravidelně zpětnou vazbu k darovanému textilu a dle jejich instrukcí upravujeme skladbu vytříděného oblečení.

Oblečení připravujeme pro:

1.       Naději – stará se o osamělé a lidi bez domova

2.       Centrum sociálních služeb Praha – stará se o osamělé a lidi bez domova

3.       Progressive – pracuje s drogově závislými a zabývá se prevencí drog

4.       Společnou cestou – poskytují služby a ubytování matkám a rodinám s dětmi, které se ocitly v tíživé životní situaci.

5.       Sananim – pracuje s drogově závislými a zabývá se prevencí drog

Celkově jsme těmto organizacím poskytli více než 140.000 kg vytříděného textilu. S výše uvedenými organizacemi spolupracujeme již několik let. Týdně vytřídíme cca 1000 kg oblečení. Oděvy třídíme ve 3 lidech, ve svém volném čase, bez nároku na odměnu.  Zbylé oblečení, které u nás už nelze využít, dodáváme zpracovatelům, kteří umí zrecyklovat téměř vše, co se do kontejnerů dostane. Je důležité mít partnery na zpracování opravdu všech složek textilního odpadu. Jen tak nic neskončí na skládkách. Z prodeje tohoto zbytkového textilu dlouhodobě podporujeme další organizace, které ke své činnosti více potřebují peníze než použité oblečení.

Patří mezi ně například:

1.       Klokánek Chabařovická – péče o děti a mladistvé

2.       Pomocné Tlapky – výcvik asistenčních psů pro nevidomé nebo tělesně postižené

4.       Linka bezpečí – pomoc dětem a mladistvým v obtížných chvílích jejich života

5.       Kapka Naděje a další

Celkově jsme přispěli nadacím dary v hodnotě 1.400.000,- Kč našim partnerským organizacím. Na závěr bychom vám tedy ještě jednou rádi poděkovali za spolupráci, protože bez té bychom v tomto projektu nemohli pokračovat.

Velmi se těšíme na další spolupráci.

Michaela Fürstová

Back Office

Sídlo: POTEX s.r.o. | Pobřežní 249/46, CZ 186 00 Praha 8

Provozovna: POTEX s.r.o. | Černokostelecká 2246, 251 01 Říčany
IČO: 25190342, DIČ:CZ25190342