Na Bělohorské pláni se střetnou stovky vojáků při rekonstrukci Bitvy na Bílé hoře

Na Bělohorské pláni se střetnou stovky vojáků při rekonstrukci Bitvy na Bílé hoře

Bitva, která se stala zlomem pro České země – tak se zapsal do historie střet vojsk českých stavů na jedné straně a spojeného vojska Katolické ligy a císařské armády na straně druhé. Bitva na Bílé hoře se odehrála 8. listopadu roku 1620 a lidé ani letos nepřijdou o její velkolepou rekonstrukci. Pláň u obory Hvězda na Praze 6 se v bitevní pole promění o víkendu 23. a 24. září.

„Dvouhodinová bitva byla pro svůj rychlý průběh spíše jen šarvátkou, nicméně rozhodla o osudu celého stavovského povstání a rozhodujícím způsobem ovlivnila osud českého státu na dalších 300 let. V jejím důsledku museli všichni lidé přejít na katolickou víru anebo odejít z Čech. Mnoho lidí prchlo za hranice a 27 českých pánů skončilo na popravišti. Snažíme se bitvu ukázat tak, aby se co nejvíce podobala skutečné historické události,“ upřesnil organizátor akce Martin Cholinský.

Organizátoři slibují nevšední zážitek, do Prahy se sjedou stovky vojáků z celé Evropy, například z Anglie, Itálie, Maďarska, Polska, Nizozemí, Francie, Ukrajiny, Ruska a samozřejmě České republiky. Na Bělohorské pláni nebudou chybět také jezdci na koních, bojiště protnou pyrotechnické efekty a výstřely děl. Dobovou atmosféru navíc dokreslí poutavý komentář z úst herce Václava Vydry.

Podle Tomáše Cholinského, dalšího z organizátorů, se lidé mohou těšit i na doprovodný program. „Samotná bitva, která začne v 15 hodin, je vrcholem zábavného historického odpoledne. Už od 12 hodin se lidé mohou těšit na šermířské ukázky, výcvik jednotek, výklad o palných zbraních, kejklíře, hudební vystoupení a další. Kromě toho se samozřejmě otevře i dobové tržiště, na kterém budou k zakoupení nejrůznější rukodělné výrobky a spousta dobrot. Program je bohatý, na své si přijdou všechny věkové generace.“

Rekonstrukci Bitvy na Bílé hoře organizuje již po třinácté Občanské sdružení Bílá hora 1620, přičemž jde o jednu z největších akcí svého druhu v Evropě. Letošní ročník se koná za podpory Městské části Praha 6.

FB stránky: https://www.facebook.com/bitvaBilaHora/
FB událost: https://www.facebook.com/events/402434693438773