Chvalský zámek zve k nahlédnutí do geniální mysli
da Vinciho prostřednictvím interaktivní výstavy LEONARDO
Praha, 25. srpna: Novou podzimní výstavu s názvem „LEONARDO – cesta do tvořivé mysli renesančního génia Leonarda da Vinci“ otevře Chvalský zámek již tuto sobotu 29. srpna. Malé návštěvníky zve k objevování pozoruhodných da Vinciho vynálezů i těch, k jejichž realizaci nikdy nedošlo.
Od 29. srpna až do 22. listopadu 2020 nabídne Chvalský zámek jedinečnou příležitost zavítat do světa slavného Leonarda da Vinci! Interaktivní výstava Leonardo z produkce společnosti Objevárium nabízí dětem i dospělým prostor pro hravé seznámení se s vynálezy, uměním a vědeckou prací tohoto italského tvůrce, které před více jak 500 lety předběhly dobu svou genialitou. Nenajdete zde žádné exponáty za sklem, právě naopak. Interaktivní výstava umožňuje sestavovat anatomické modely, prověřit funkčnost mechanických strojů, budovat geometrické struktury či vynálezcův přenosný most, obdivovat model Leonardova slavného obrněného vozidla, reprodukovat malířovy nákresy, zatočit Vitruviánským mužem či digitálně upravovat a promítat obrazy slavné Mony Lisy. A nejenom to! Díky spolupráci se společností VIRTUPLEX si zde prostřednictvím virtuální reality prohlédnete i další modely Leonardových vynálezů, které budete moci porovnat s jejich současnou podobou.
Přijďte žasnout, obdivovat i inspirovat se.
Otevření výstavy proběhne v den Hradozámecké noci
V den zahájení výstavy 29. 8. se můžete těšit na bohatý doprovodný program. Děti i dospělé provede výstavou a zámkem nadaný zámecký malíř Leonardo a na nádvoří se o zábavu postarají kejklíři ze skupiny Aventyr. Uvidíte představení s tancem, akrobacií, ohněm, kejklemi i prvky nového cirkusu, to vše propojené příběhem slavného autora Mony Lisy. Na své si přijdou i návštěvníci, kteří namísto vynálezů rádi objevují nové chutě. Zámecká kuchařka, paní Gabriela nabídne dobroty i laskominy podávané tak, jak bývalo zvykem v době renesance. Na odvážné děti čeká navíc nabídka novocirkusového či kulinářského workshopu.
Výstava potrvá do 22. 11. 2020 a otevřena je každý den od 9.00 do 18.00.
Partnerem výstavy je česká společnost VIRTUPLEX s. r. o., největší VR laboratoř v Evropě, která pomáhá využívat virtuální realitu v podnikání.
Ceník vstupného:
dospělý 70 Kč
děti, studenti, senioři a ZTP/P 40 Kč
rodinné vstupné 190 Kč
V ceně vstupného je prohlídka zámeckých prostor i souběžně probíhajících výstav v Prodejní galerii i Kočárovně.
Doprovodný program k výstavě:
12. 9. od 18 hodin: Tajemná noc na Chvalském zámku s pohádkovými postavami (pohádková stezka zámkem pro děti)
25. – 27. 9. Prodloužený DETEKTIVNÍ VÍKEND aneb pátrej na vlastní pěst!
17. 10. od 19 hodin: Strašidelná noc na Chvalském zámku (strašidelná stezka zámkem pro děti)
28. 10. – 1. 11. Prodloužený DETEKTIVNÍ VÍKEND aneb pátrej na vlastní pěst!
8. 11. od 10 do 17 hodin: Pohádková neděle s čarodějnicí, komentované prohlídky zámku i výstavy
13. 11. – 15. 11. Prodloužený DETEKTIVNÍ VÍKEND aneb pátrej na vlastní pěst!
Leonardo DiCaprio s dědou a babičkou objektivem Miloše Fikejze
Praha, 25. 8. 2020 - Chvalský zámek v Praze 9 otevře v sobotu 29. srpna výstavu 120 unikátních fotografií převážně zahraničních filmových celebrit zachycených objektivem Miloše Fikejze (1959–2019) filmového publicisty, encyklopedisty a fotografa s názvem Filmový svět Miloše Fikejze. Slavnostní vernisáž proběhne v úterý 8. září od 18 hodin v Kočárovně Chvalského zámku.
Loni zesnulý uznávaný fotograf fotil na černobílý kinofilmový negativ a zásadně bez blesku, pouze v přirozených, byť někdy extrémních světelných podmínkách. Portrétoval bez potřeby aranžování a domlouvání pozic, gestům a pohybům nechával volnost. Zahraniční umělce nejčastěji dokumentoval na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech, na pražském Febiofestu, v Uherském Hradišti při Letní filmové škole či v rámci festivalu Dny evropského a francouzského filmu v Praze.
Fotoaparát Miloše Fikejze zachytil hvězdy jako je Gregory Peck, Alan Alda, Mia Farow, Sharon Stone, Robert Redford, Miloš Forman, Whoopi Goldberg, Keira Knightley, Michael Douglas a mnoho dalších.
Ve Fikejzově obsáhlém portfoliu se nacházejí i unikátní fotografie z roku 1994, kdy na Mezinárodním filmovém festivalu zvěčnil tehdy ještě neznámého mladého herce a obyčejného chlapce Leonarda DiCapria, který si v Karlových Varech společně s prarodiči užíval léto. Tato série Fikejzových snímků z parku stará více jak čtvrt století odkrývá dle slov amerického novináře Stevena Gaydose velmi vzácný a lidský okamžik v životě mladého herce, jenž se později stane držitelem Oscara a jedním z nejvýznamnějších umělců mezinárodního filmu.
Výstava je otevřena od 29. srpna do 4. října, denně od 9 do 18 hodin.
MILOŠ FIKEJZ (1959 Vysoké Mýto – 2019 Praha)
Po absolvování vysokomýtského gymnázia a knihovnické nástavby v Praze pracoval až do své smrti jako odborný pracovník v knihovně Národního filmového archivu (dříve Československého filmového ústavu) v Praze. Od poloviny 80. let publikoval články ve filmových periodikách (mj. Film a doba, Záběr, Kino, Filmový přehled). Je autorem několika filmových monografií (mj. Fred Astaire, Dustin Hoffman, Francis Ford Coppola, Woody Allen), rozsáhlého biografického slovníku Filmoví herci současnosti – 640 profilů zahraničních herců, dvousvazkového slovníku Slovník zahraničních filmových herců konce XX. století. Pro nakladatelství Libri připravil třísvazkový slovník Český film: Herci a herečky. Napsal několik stovek filmových hesel do rozsáhlých slovníků (např. Všeobecná encyklopedie Diderot, Český biografický slovník XX. století, Biografický slovník českých zemí, Ottova encyklopedie Česká republika či Osobnosti Česko). Jako odborný lektor se dlouhodobě podílel na redakcích filmové literatury a festivalových katalogů (např. MFF Karlovy Vary, Febiofest, Finále Plzeň). Zároveň se věnoval fotografickému portrétování významných osobností naší a světové kultury – filmových tvůrců a osobností spojených tvůrčím způsobem s filmem a své snímky publikoval v řadě našich i zahraničních periodik a knižních titulů. Od roku 1990 své fotografie samostatně vystavoval v Budapešti, Moskvě, Paříži, Praze a v dalších městech.