Akce na Praze 14

Datum: 
06.09.2019 09:45
Akce na Praze 14

Praha 14 slaví 25 let. Poznejte ji ze země i ze vzduchu!
Naše městská část si v letošním roce připomíná 25 let od svého vzniku. Takové výročí si zaslouží pořádnou oslavu, proto pro místní obyvatele radnice připravila hned několik „narozeninových“ dárků. A pozor – ne ledajakých. Patří mezi ně i slavnost u rozhledny Doubravka či soutěž o vyhlídkové lety nad Prahou 14.

„Právě vyhlídkové lety vnímáme jako zlatý hřeb celé kampaně. Jejím prostřednictvím chceme ukázat místním lidem různé podoby městské části, přimět je, aby se o místě, kde žijí, dozvěděli něco nového. A to nejen při procházkách po zemi, ale také ze vzduchu,“ říká místostarostka Prahy 14 PhDr. Zuzana Jelenová, do jejíž gesce spadá mimo jiné i kultura, sport a volný čas.

Co musí lidé udělat, aby se mohli nad Prahou 14 proletět? Prvním krokem je pozorně sledovat facebookový profil městské části. Právě na něm a dále pak na webu poznejprahu14.cz budou postupně a v předem neavizovaných termínech zveřejňovány indicie vedoucí k nalezení celkem 25 výherních poukazů – „vstupenkám“ do letadla, a to vždy pro dvě osoby. Se schováváním voucherů a zveřejňováním indicií, které už samy osobě zájemce přimějí, aby si o městské části něco nastudovali, se začne v prvním zářijovém týdnu (první indicie bude zveřejněna dnes, tedy 3. září).

 

Honba za poukazy bude pokračovat do konce měsíce, samotné lety se uskuteční v říjnu. Organizátorem soutěže  je příspěvková organizace městské části Praha 14 kulturní.

Druhou nejvýraznější akcí poznávací výroční kampaně bude Posvícení u Doubravky, které se v obdobné podobě uskutečnilo už v loňském roce. „Na odpoledne plné zábavy pro děti i dospělé se můžete těšit, kdy jindy, než 25. září 2019. Program začne v 16 hodin a připraveno toho bude opravdu hodně. Chutné jídlo, pěkná muzika a další atraktivní program,“ naznačuje místostarostka Jelenová. A co se tedy bude dít? Divadelní představení obstará soubor Buchty a loutky, který vystoupí s hrou Zlatá husa, Institut světelného designu, jehož tým později večer Doubravku tematicky rozsvítí, zorganizuje workshop nejen pro děti a následovat budou i další zajímavosti. Po vystoupení žáků z místních základních škol čekají návštěvníky koncerty kapely Please The Trees společně se sborem Elpida a později hudební skupiny Mr. Moss. Posvícení vyvrcholí originální show v podobě malby světlem, o kterou se postará známý český umělec Alex Dowis. Vedle bohatého programu budou připraveny stánky s dobrým jídlem a pitím.

Kromě soutěže o vyhlídkové lety a slavnosti u rozhledny se v rámci kampaně připravují i další aktivity – například komentované procházky po jednotlivých čtvrtích, jejichž délka bude v součtu 25 kilometrů nebo koncerty v ulicích. Muzika v terénu rozpohybuje místní veřejný prostor. Začíná se už zítra (4. září), kdy na ploše před stanicí metra Černý Most vystoupí zpěvák Ondřej Ruml (rozpis dalších koncertů viz níže).  Součástí oslav bude také letošní rozsvěcení vánočního stromku u stanice metra na Rajské zahradě. V listopadu navíc u příležitosti čtvrtstoletí městské části vyjde i speciální číslo časopisu Čtrnáctka. Veškeré informace k programu včetně podrobností o poznávacích procházkách na  poznejprahu14.cz.

 

Za pětadvacet let své existence naše městská část ušla dlouhou cestu. „Už dávno není  opomíjenou oblastí na periferii. Naopak. V posledních letech se rychle rozvíjí.  Prakticky všechny  školy a školky získaly nový kabát a vybavení, navíc se nám daří získávat peníze i na další méně  obvyklé počiny – třeba na venkovní učebny mateřinek. A úspěchy jsou samozřejmě patrné i jinde  než ve školství,“ upozorňuje starosta Prahy 14 Mgr. Radek Vondra.

Jedním z nich je právě i rozhledna Doubravka známého architekta Martina Rajniše, která od června 2018 zdobí černomostecká Čihadla. Zatímco ona je novou, moderní a neotřelou místní dominantou, srdcem Černého Mostu se už před časem stalo zrekonstruované volnočasové centrum Plechárna, kde se baví skejťáci, maminky s dětmi, milovníci kávy i senioři. Nabitý program nabízejí i další místní centra včetně opraveného Kulturního domu v Kyjích. A nemalé ambice má i Hloubětínská 55, nové komunitní centrum, které městská část co nevidět otevře kousek od hloubětínského bazénu.