20 - BROUKÁRNA

Velký počernický rybník se zapsal do dějin světových pří­rodních věd tím, že na jeho pravém břehu byla 2. června 1888 umístěna první hydrobiologická stanice na světě zvaná též Broukárna. Původní stavba byla dřevěná, přenosná a skládala se z osmdesáti dílů o celkové váze asi 1000 kg. K jejímu po­stavení stačilo 2 a půl hodiny, k rozebrání 1 a půl hod.

Zakladatelem této hydrobiologické stanice byl univerzitní profesor Dr. Antonín Frič, který byl spoluzakladatelem české hydrobiologie a autorem několika významných vědeckých děl o zvířeně našich jezer, rybníků a řek. V roce 1892 byla dřevěná stanice nahrazena za podpory tehdejšího majitele panství ba­rona Bély Derczenyiho poněkud větší, zděnou stavbou. Nová budova byla značně vylepšena. Byla rozšířena o malý pokojík, sloužící k přespání a občerstvení, čímž odpadlo obtížné odstra­ňování věcí z pracovních stolů.

Laboratoř byla vybavena potřebným zařízením pro pokra­čování výzkumných prací. V policích byly reagencie, prepará­ty a literatura, na stole malý a velký mikroskop, anatomické nástroje, kreslící a malířské potřeby. Ve vybavení byly i váhy, lihové kahany, teploměry, sítě a speciální odběrové nástroje pro vzorkování volné vody a bahna. Nechybělo ani nářadí do­mácích kutilů, umyvadlo, zrcátko a svítilna. V pokojíku pro bydlení byly připevněny háky na šatstvo, skříňka na potraviny, nádobí a skromná železná postel.

Provoz této stanice byl ukončen v roce 1894, protože Velký počernický rybník přešel do jiných rukou a výzkumu muselo být zanecháno. Broukárna poté sloužila hlídačům rybničního hospodářství, z nichž si počerničtí občané mohou pamatovat dva poslední, pány Klapače a Mudru, kteří se stali neodmyslitelnými postavičkami života počernického rybníka.

Koncem minulého století byla již Broukárna neobydlena a stále více chátrala. Nakonec se stala předmětem zájmu vandalů a bezdomovců a byla zcela zničena. Při rekonstrukci počer­nického rybníka v letech 2004-6 se hl. m. Praha jako vlastník rybníka rozhodlo, že zbytky Broukárny odstraní. Na jejím místě je nyní umístěna tabule, která připomíná historii tohoto romantického místa, kterému již nikdo nevezme světový primát a které je také součástí naší naučné stezky.

Adresa: 
Broukárna Praha - Dolní Počernice
Česká republika
50° 5' 8.0988" N, 14° 35' 22.2792" E
CZ

Mapa naučné stezky